Error message

  • Notice: Undefined index: creative in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/vhosts/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'filename' of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/vhosts/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/vhosts/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: creative in theme_get_setting() (line 1440 of /var/www/vhosts/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/sjehealthandfitness.com/includes/menu.inc).

Z jakimi kłopotami mogą się borykać osoby z niepełnosprawnością, w jaki sposób można im pomagać w poruszaniu się.

W Polsce niepełnosprawne osoby bez przerwy spotykają mnóstwo najróżniejszych przeszkód i barier, jakie utrudniają im codzienne życie. Niestety w dalszym ciągu dla wielu osób decyzyjnych osoba jeżdżąca wózkiem nic nie znaczy, także nasze społeczeństwo traktuje ludzi mających problemy z chodzenie czy widzeniem nie tak jak powinno.

Bardzo dobrze można to zobaczyć w życiu codziennym, gdzie czasami nielogiczne bariery i utrudnienia na ulicach, w urzędach czy środkach komunikacji niezwykle utrudniają możliwość poruszania się. Dla takich osób każdy następny dzień jest ogromnym wyzwaniem i walką, i niestety często kończy się tym, że ktoś się wycofuje z normalnego życia i przestaje wychodzić z domu. Zwykłym ludziom często trudno jest zrozumieć, że przeciętny wyższy krawężnik czy niewielkie schody dla osoby poruszającej się na wózku są już poważnym problemem. I jeżeli tego typu komplikacji będzie więcej, jeżeli pojawiać się one będą co chwilę, to codzienne życie będzie naprawdę ciężkie. A wówczas bardzo łatwo o to, żeby taka osoba zupełnie przestała gdziekolwiek wychodzić.

Winda przemysłowa
Author: Matt Brown
Source: http://www.flickr.com
Bardzo dużym kłopotem dla ludzi jeżdżących na wózkach będą stanowić architektoniczne utrudnienia w budynkach i różnych obiektach. Zaliczają się do nich przede wszystkim wyższe schody i krawężniki (w tym miejscu pomogą windy schodowe), ale też za wąskie korytarze, przejścia i drzwi. Szczęśliwie w coraz większej ilości miejsc te ograniczenia są pokonywane, tak naprawdę wcale dużo nie trzeba, żeby takim ludziom pomóc. jeżeli chodzi o same schody jest kilka rozwiązań, jakie pozwolą na sprawne ich pokonywanie. Do najczęściej stosowanych przykładowo się zalicza platformy dla niepełnosprawnych, służą one do przetransportowania wózka między dwoma poziomami bez konieczności chodzenia po schodach.

Platforma jeździ na prowadnicach przykręconych do ściany, wystarczy na nią wjechać, uruchomić sterowanie i sprawnie ruszyć w dół czy do góry. W analogiczny sposób działają windy schodowe, z kolei w nich często spotykanym rozwiązaniem będą krzesełka, na których można wjechać do góry.