Error message

  • Notice: Undefined index: creative in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: creative in theme_get_setting() (line 1440 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).

Z jakiego powodu kleszcze są tak niebezpieczne dla ludzi, jakimi sposobami wykryć można boreliozę.

Wielu ludzi boi się śmiertelnie dużych zwierząt, ale tak naprawdę to nie one będą najbardziej groźne. Znacznie więcej niebezpieczeństw niesie na przykład spotkanie z niewielkimi owadami czy pajęczakami, jakie albo są wyposażone w zabijający jad, albo też zarazić mogą jakąś groźną chorobą.

W naszej strefie klimatycznej nie ma wprawdzie jadowitych pająków, lecz coraz większy problem stanowią kleszcze. Coraz łagodniejsze zimy, bez dużego mrozu i brak naturalnych wrogów spowodowały w ostatnich latach niesamowity tych pajęczaków. Obecnie można je spotkać praktycznie wszędzie, nawet parki w miastach i place zabaw wolne od nich nie będą, a spotkanie z nimi niesie niekiedy poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeśli się na nią trafi, to należy bezzwłocznie zacząć leczenie, najczęściej odpowiednią kuracją antybiotykami. Aby to badanie było rzetelne, to należy odpowiednio szybko dostarczyć pajęczaka do laboratorium, a nie zawsze takie możliwości będą. Jeżeli się go nie zbada, to trzeba obserwować, czy nie zaczną się pojawiać jakieś niepokojące symptomy, można też po jakimś czasie samemu zrobić jakieś borelioza testy.

kleszcz - perspektywa
Każde wkłucie kleszcza może być niebezpieczne, bo są one nosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Na kleszczowe zapalenie opon mózgowych można wręcz umrzeć, lecz na szczęście dostępna jest na nie szczepionka. Niestety szczepionki póki co nie ma na boreliozę, kolejną chorobę którą przenoszą te pajęczaki. Zaczęcie odpowiednio wcześnie leczenia daje dużo więcej szans na wyleczenie, jednak nie każdy kleszcz (dbaj o zdrowie) nią będzie zarażał i nie wszystkie zakażenia dają charakterystyczne objawy. Jeżeli więc ktoś miał ukąszenie i nie (pokaż szczegóły) chce bez potrzeby zażywać antybiotyków, to powinien zrobić badanie kleszcza w celu poszukania bakterii.

Kleszcze można spotkać od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przybierając różne formy, z których każda potrzebuje napić się krwi. Wbrew powszechnie panującym wyobrażeniom nie skaczą one z wysoka, lecz przesiadują na niżej położonych krzewach, gałęziach czy trawie. Jeżeli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to przechodzą na niego, szukają najlepszego miejsca na skórze i się wkłuwają.