Error message

  • Notice: Undefined index: creative in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: creative in theme_get_setting() (line 1440 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).

Terapia uzależnień, czyli jak psycholog leczy społeczeństwo

Niewątpliwie, psychologia wciąż należy do jednego z najbardziej obleganych kierunków studiów, a jej specjalizacje wciąż się rozszerzają.W jaki sposób w dzisiejszym świecie psycholog może pomóc społeczeństwu?

selfie - klient
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
Patrząc 10 lat w tył odwiedziny u psychologa dla większości ludzi było przejawem choroby psychicznej. Współcześnie nie jest już wstydem odwiedzić psychologa i traktowana jest jak zwykła wizyta lekarska, tak jak wizyta u okulisty albo laryngologa (szerzej tu: http://as-med.com.pl/zakres-uslug/zakres-uslugpodstawowa-opieka-zdrowotna-nfz/poradnia-laryngolog-siedlce). Człowiek odwiedzający psychologa nie uchodzi dziś za osobę nienormalną tylko za osobę świadomą, dbającą nie tylko o swoje ciało ale także duszę. szkolenia dla psychologów wskazują jednak, że dzisiejszy świat zmierza się z trochę innymi problemami, niż jeszcze 10-15 lat temu. Kiedyś, np. nikt nie znał pojęcia, takiego jak: terapia uzależnień od Internetu. Współcześnie problem uzależnienia od Internetu tyczy się coraz więcej osób, w tym także nas - Polaków.

Terapia (https://psychodynamiczni-gdynia.pl/psychoterapia/terapia-par/) uzależnień to temat obejmujący zarówno psychoterapie samych uzależnionych, jak i rodziny uzależnionych. Najczęściej termin kojarzony jest z leczeniem alkoholizmu bądź przemocą w rodzinie. Jednak pojęcie to obejmuje zakresem znacznie szerszy obszar problemów. Terapia uzależnień może dotyczyć ludzi nagminnie palących. Niekiedy dotyczy osób nieradzących sobie ze swoim popędem seksualnym, któremu dają upust w postaci np. ciągłych odwiedzin na stronach porno. Coraz więcej ludzi uzależnionych jest dziś od gier komputerowych ale i wszechobecnego Internetu, do czego zaliczyć można notoryczne sprawdzanie poczty e-mail, robienie zakupów (zarówno online jak i w realu). Niektórzy z różnych przyczyn potrafią uzależnić się od zażywania tabletek lub jedzenia. Wszystkie omówione powyżej przypadki są to problemy dzisiejszego społeczeństwa, z jakimi w coraz większym stopniu przychodzi się zmierzyć psychologom. Szkolenia dla psychologów mają im pomóc w naprowadzeniu danej osoby na dobrą drogę jak i zminimalizowaniu przyczyn prowadzących do konkretnego typu uzależnienia.

Efekt terapii zależny jest jednak od samego pacjenta-klienta i jego chęci do walki z własnymi
wadami. Dużym plusem jest także wsparcie bliskich, w tym głównie rodziny, która będzie towarzyszyć w tej codziennej walce. Jeśli sam uzależniony nie będzie mieć pomocy bliskiej osoby, trudno będzie mu wydostać się z błędnego koła nawyków.