Error message

  • Notice: Undefined index: creative in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: creative in theme_get_setting() (line 1440 of /var/www/vhost/sjehealthandfitness.com/includes/theme.inc).

Jak troszczyć się o dziąsła i o zęby?

Higiena jamy ustnej jest konieczna dla utrzymania zdrowych zębów jak też przyzębia. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zębów i przyzębia, a w dalszej konsekwencji – o tym się z reguły nie pamięta – dla całego organizmu, jest próchnica. Jej przyczyna jest dosyć niewinna – nagromadzająca się nazębna płytka jak też rozkładające się resztki pokarmów. Ich usunięcie to jedyna szansa ratunku.

Płytka nazębna składa się w 80 procentach z bakterii a także toksycznych produktów ich rozkładu. Najczęściej będą to kwasy odpowiadające za niszczenie szkliwa zębów (co doprowadza do próchnicy) oraz związki niszczące tkanki przyzębia. Niezbędną do życia energię drobnoustroje czerpią z resztek pokarmowych, głównie słodkich. Im dłużej rozkładające się resztki pozostają w jamie ustnej, tym gorzej . Niezależnie od tego bakterie tworzące płytkę nazębną ułatwiają jej kolonizację przez inne mikroby. Mechaniczne działanie płytki nazębnej na brzeg dziąsła ułatwia inwazję mikroorganizmów w głąb. Jaki widać płytki nazębne są w ustach niepożądane więc należy je stamtąd usuwać. Jest wiele metod czyszczenia zębów. Dobrze, jeśli to stomatolog przesądza o najbardziej odpowiednim dla każdego sposobie.

stomatolog - marina
Author: Gabriel
Source: http://www.flickr.com
Dwa razy w roku rekomenduje się wizytę kontrolną u stomatologa. W jaki sposób znaleźć dobrego specjalistę w swym mieście? Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wbić hasło najlepszy periodontolog czy stomatolog Łódź.

Głównym przyborem służącym do czyszczenia jamy ustnej jest szczoteczka do zębów, która to musi być wymieniana co parę tygodni. Jej rozmiary najodpowiedniej wybierać indywidualnie. Ostatnimi czasy niezmiernie dobre oceny uzyskują szczoteczki elektryczne. Najkorzystniejsze będzie szczotkowanie ząbków po każdym posiłku, a przynajmniej rankiem jak też wieczorem. Istotne będzie także czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. Jeżeli idzie o usunięcie poddziąsłowej płytki nazębnej a także pozostałości pokarmowych spomiędzy zębów, niezrównana jest nić dentystyczna - więcej tutaj. Poruszamy nią w górę a także w dół wzdłuż powierzchni stycznej pomiędzy zębami, używając za każdym razem nowiuteńkiego jej fragmentu. Dostępne są rozliczne typy nici dentystycznych, również w wersjach fluorowanych. Nić woskowana pozostawia cienką warstwę wosku na powierzchni zęba, co utrudnia przenikanie fluoru zawartego w paście do zębów. Z owego względu tej nici należy używać po szczotkowaniu.

Pozostałymi instrumentami do czyszczenia przestrzeni między zębami są wykałaczki oraz szczotki międzyzębowe. Dzisiaj rekomendowane są wykałaczki o trójkątnym przekroju. Istnieją też wykałaczki z fluorem. Duże przestrzenie międzyzębowe wymagają właściwie dobranych szczoteczek. Istotnym zabiegiem higienicznym jest szczotkowanie języka. Nagromadza się na nim nalot stanowiący magazyn komponentów płytki nazębnej.